Kategorie wpisu: Narzędzia, Polecane, SEO, Webdesign
Test systemów CMS czyli sprawne zarządzanie treścią

Test systemów CMS czyli sprawne zarządzanie treścią

W ostatnim czasie na maila przychodziło do mnie wiele pytań odnośnie wyboru najlepszego systemu CMS, który spełni wasze z góry stawiane oczekiwania. Rynek Systemów zarządzania treścią bardzo się rozwinął w ostatnim czasie i trzeba przyznać, że z każdym rokiem nasza sytuacja wygląda coraz lepiej. Jednak niektóre z cmsów w zupełnie niezrozumiały dla mnie sposób są niedocenione do tej chwili, bądź też przeciwnie – są zbyt popularne, a ich wartość wcale na to nie wskazuje. Postanowiłem więc przygotować krótką recenzję kilku najlepszych moim zdaniem, ale też bardzo przecenianych produktów.

Pierwszym Systemem pod ostrzał będzie na pewno Piko CMS. Jest to system który naprawdę mnie urzekł, czego nie mam zamiaru ukrywać. Okazuje się bowiem, że Piko jest świetnym systemem zarządzania treścią pod strony zapleczowe. Wiele osób ma problemy, ponieważ robi zaplecza statyczne, których stworzenie wymaga wiele czasu. Jednak takie są najlepsze ponieważ wszystkie mają unikalny kod, a poza tym są bardzo lekkie i nie obciążają serwera. Dla takich właśnie osób powstał PikoCMS. Praktycznie nie zwiększa on kodu strony (można nawet dojść do wniosku, że waży mniej niż strona statyczna), a skraca znacznie czas jej tworzenia. I tak, jeśli poświęcaliśmy na stworzenie strony statycznej godzinę, to w Piko zajmie nam to dosłownie 10 minut! Jako, że często tworzę takie strony to Piko jest dla mnie wyborem wręcz idealnym.

Kolejnym ciekawym systemem jest według mnie Joomla. Można powiedzieć, że jest to nawet nie tyle CMS, co wręcz naprawdę kombajn multimedialny do tworzenia ogromnych portali. Wiele osób tak naprawdę nie potrafi wykorzystać możliwości joomli, a te są naprawdę ogromne. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że wartość tej platformy jest o wiele za niska (przypominam, że można go tak naprawdę pobrać za darmo). Popularność Joomli rośnie z każdym miesiącem, jednak większość osób kończy z nią znajomość niestety wskutek nieco niezrozumiałego interfejsu. Dlatego oprócz samych plusów należy postawić też dużą poziomą kreskę.

darmowy cms dla strony www

znajdź darmowy system zarządzania treścią dla swojej strony internetowej

W ostatnim czasie powstaje także sporo CMSów, które nie spełniają tak naprawdę żadnych oczekiwań ludzi. Są one więc można powiedzieć, bezużyteczne. Jednym z takich CMSów jest na pewno Habari. Jest to platforma blogowa, która miała na celu tak naprawdę ściągnąć wielu fanów wordpressa, swoja prostotą, estetyką i wyglądem. A tak naprawdę skończyło się na tym, że niestety okazała się kompletnym niewypałem i kiepską podróbką o nikłych możliwościach i braku szablonów. Projekt, można powiedzieć umarł, a Habari trafił do muzeum CMSów.

Na koniec warto wspomnieć także o komercyjnych projektach, które naprawdę według mojej osobistej oceny są niestety nie warte swojej ceny. Mowa tutaj o PremiumPage, który należy do jednego z użytkowników popularnych for o pozycjonowaniu. Niestety stworzył on bloga na którym można zarobić – jaki problem? Jest to bardzo drogi interes. Tworzenie zaplecza, za które musimy płacić kilkadziesiąt złotych za licencję na jedną domenę? Toż to kpina! Ostatnio PremiumPage zmienił licencję na bardziej atrakcyjną, lecz nadal uważam, że prawdziwy cms pod zaplecze nie powinien kosztować nic, chyba, że naprawdę wart jest swojej ceny.

Tak więc na naszym rynku trafiają się zarówno dobre jak i kiepskie systemy zarządzania treścią. Jaki będzie nasz? Trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Wiele z nich jest na pewno bardzo wartościowych i trzeba o tym pamiętać. Korzystajmy więc póki możemy.

Skomentuj


Skomentuj